Suplementacja witaminowa dla trenujących mężczyzn

Preparaty witaminowe od wielu lat podbijają rynek farmaceutyczny. Nic dziwnego, skoro coraz mocniej przetworzona żywność daje się we znaki – w produktach żywnościowych mniej jest cennych składników odżywczych, więcej natomiast chemii. Ratując się przed niedoborami, sięgamy po suplementy diety, które są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. Tendencją wzrostową cieszy się również liczba mężczyzn dbająca o swoje zdrowie. Stawiają oni na aktywność fizyczną oraz na odpowiednią dietę, które w połączeniu w ogromnej mierze wpływają na zdrowie.

Trenujący mężczyźni powinni skupić się na tym, by ich organizmom nie brakowało żadnego cennego składnika. Nawet bez codziennej aktywności fizycznej ich zapotrzebowanie kaloryczne znacznie przewyższa zapotrzebowanie kobiet, tak więc treningi jeszcze bardziej to wzmagają. Zdrowa dieta jest podstawą do tego, by regularne wysiłki przynosiły widoczne efekty. W związku z tym na talerzu mężczyzny powinny znaleźć się w odpowiednich ilościach wszystkie makroelementy: białka, tłuszcze oraz węglowodany. Poza nimi koniecznie trzeba zadbać o prawidłowy poziom witamin i minerałów. Jedzenie owoców i warzyw z pewnością dostarczy nam trochę tych składników, jednakże może być ich zbyt mało, by pokryć całe zapotrzebowanie. W związku z tym należy sięgnąć po suplementy, które zawierają skoncentrowaną dawkę mikroelementów.

Suplementy dla mężczyzn

Suplementacja witaminowa trenujących mężczyzn powinna opierać się przede wszystkim na tych mikroelementach, na które u płci męskiej występuje duże zapotrzebowanie. Witaminy wpływają na efektywność treningu oraz zdolności regeneracji po nim, a także przyczyniają się do lepszego samopoczucia. Poza tym pełnią szereg ważnych funkcji w organizmie, bez których nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Dla mężczyzn szczególnie ważne jest to, iż działają one korzystnie również na płodność oraz na wytrzymałość. Zwraca się uwagę na witaminy z grupy B. Zapewniają one regenerację oraz rozrost mięśni, gdyż biorą udział w metabolizmie białek. Dodatkowo wpływają na jakość treningu, ponieważ uczestniczą w tworzeniu czerwonych krwinek, a więc usprawniają dotlenianie organizmu i zapobiegają tak zwanym zakwasom.

Witamina A, K oraz D oddziałują pozytywnie na stan kości, co jest niezwykle ważne w sporcie, ponieważ wówczas kości są silnie obciążane, co może powodować kontuzje. By unikać takich uszkodzeń należy poza witaminami A, K i D dbać również o prawidłowy poziom wapnia. Dobrym rozwiązaniem jest także włączenie do diety preparatów z kolagenem, który zatroszczy się o stawy. Pomijanym, choć ważnym mikroelementem jest biotyna. Odpowiada ona za produkcję hormonów i cholesterolu. Oprócz witamin bardzo istotne jest dostarczenie organizmowi mężczyzny wszystkich minerałów. Wymienia się tu między innymi magnez, który reguluje dostarczanie energii do mięśni i warunkuje ich prawidłowe funkcjonowanie, stabilizuje ciśnienie krwi, a także dba o właściwy rytm serca w czasie i po wysiłku. Podobne działanie wykazują potas i sód. One również zadbają o serce mężczyzny, które częściej niż u kobiet bywa zagrożone różnego rodzaju chorobami. Z kolei cynk zatroszczy się o potencję i tym samym wpłynie na płodność, co jest szczególnie istotne dla mężczyzn w wieku rozrodczym.

Stosowanie suplementów przez mężczyzn aktywnych fizycznie jest niezmiernie ważne. Nawet w przypadku mało aktywnego trybu życia wszelkie niedobory mogą mieć fatalne skutki, zaś podczas regularnych treningów ryzyko powikłań zwiększa się. Włączenie do swojej diety preparatów takich jak suplementy diety korzystnie wpłynie w zasadzie na każdy aspekt życia mężczyzny – spowoduje wzrost siły, podniesie odporność, zapewni dobre samopoczucie, a także zadba o wszelkie typowo męskie sprawy, takie jak potencja czy płodność. Nie można więc lekceważyć dobroczynnego wpływu suplementów witaminowych, ponieważ efekty zwykle widoczne są gołym okiem. Jest to nie tylko wsparcie dla zdrowia, ale także znaczne podniesienie jakości życia.